Benekli muz daha mı fazla faydalıdır? Kararmış muzun faydaları nelerdir?

Benekli muz daha mı fazla faydalıdır? Kararmış muzun faydaları nelerdir?

25 Ağustos 2017 0 Yazar: editor

Benekli muz faydaları daha mı fazladır? Kararmış muzun yani benekli lekeli muzun faydaları nelerdir? Muz ile ilgili detaylı tüm bilgileri sizler için derledik.

Muz alırken genellikle sapsarı olanları tercih ederiz. Pazara, markete, manava gittiğimizde benekli muz yani kararmış olan muzları ise çürümüş olarak gördüğümüzden dolayı genellikle almayız. Peki benekli (kararmış) muzlar mı faydalıdır yoksa taze görünenler mi? İşte bu soruya bu makalemizde cevap bulmaya çalışacağız.

Muzun üzerindeki benekler aslında meyvenin olgunluk seviyesine dair işaretlerdir. Bu meyve bahçelerde dalından yeşil olarak toplanır, yeme kıvamına gelmesi ise sarardığı dönemde olmaktadır. Tam olgunluk döneminde ise üzerinde siyah siyah benekler oluşmaktadır. Bu muzun tam anlamıyla zirve noktasına kadar olgunlaştığını gösterir, bundan sonraki aşama çürüme yani bozulma aşamasıdır. Bu seviyedeki muz kısa sürede tüketilmelidir.

Muz nasıl muhafaza edilmeli? Öncelikle şunu belirtelim ki kesinlikle buzdolabında muhafaza etmeyin, çünkü dolap onun ömrünü arttırmaz. Güneş görmeyen normal bir yerde saklamak daha iyi bir yöntem olacaktır.

Geldik kritik soruya:

Benekli muz daha mı fazla faydalı?

Kararmış muzun faydaları nelerdir?

Kararmış muzun faydaları nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi muz tam olgunluk dönemimde siyah benekler kazanır. Bu nedenle vitamin ve mineral içeriği bakımından daha yüksek değere sahiptir.

Genel anlamda faydalarına da kısaca değinecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

Muzun faydaları ve zararları

  • Göz sağlığı açısından A, C ve E vitaminlerini içerdiği için faydalıdır.
  • Yüksek antioksidan özelliğine sahiptir.
  • İshal durumunda tüketilmesi oldukça faydalıdır. Kabızlık durumunda ise tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
  • B vitamini ihtiva ettiği için bunama ve zihinsel problemlere karşı önleyici bir faktördür.
  • Sindirim sistemi açısından faydalıdır ve diyet lifi kaynağıdır.
  • Günlük enerjinizi arttırabilecek bir enerji deposudur.

Sivilceler için muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Bunun için kabuğu her gün 5’er dakika sivilceli kısmı ovarak masaj yapabilirsiniz.

Muzun zararlarına geçecek olursak doğrudan zarar verici bir özelliğinin bulunmadığını belirtmekle başlayabiliriz. Yalnız aşırı tüketilmesi durumunda bazı sorunlar çıkarabilir. Bununla birlikte yine aşırı tüketime bağlı olarak farklı hastalıkların tedavi süreçlerine olumsuz etki yapabilir. Yüksek şeker barındırdığı için şeker hastalarının sınırlı miktarda tüketmesi gerekir. Aynı şekilde aşırı tüketimi kabızlığa yol açabilmektedir.

Dr. Feridun Kunak Show’da, muz kabuğunun ağrıyan dizlere faydası ve uygulanış aşamaları anlatıldı. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz…

İşte muz kabuğu ile diz tedavisi yöntemi videosu